Пластикові труби для систем каналізації та водопостачання заміського будинку
З найдавніших часів вода була необхідно важливим умовам виживання всього живого, а те, що для людей вона стала вкрай необхідна, як для приготування їжі, так і для дотримання гігієни, і вже не один десяток років проведення водопровідних і каналізаційних систем в будинок значно спрощує життя сучасної людини. Проведення водопроводу на дачній ділянці або в приватному будинку так само давно стало необхідністю і сучасні пластикові труби практичні та оптимально підходять під цей процес.
Які загальні нюанси щодо проведення в будинок пластикових труб для водопроводу та каналізації
Водопровідна система
Внутрішній водопровід як мережа ділиться на три складові:
- Подача води для споживання людиною (є для пиття, приготування їжі).
- Подача води на протипожежну систему.
- Подача води для виробничих систем (город, гараж, лазня тощо).
З точки зору інженерної складової водопровід можна поділити на такі ділянки:
- Розлучна мережа;
- Сантехнічні прилади та підведення до них;
- Запірна, змішувальна та регулююча арматури;
- Водомірний вузол, який зазвичай встановлюють при вході водопроводу до будинку стояка. У його комплект включені фільтри, водомірний лічильник, зворотний клапан і відсувна засувка.
При монтажі водопровідної системи необхідно заздалегідь побудувати схему розведення трубопроводів з урахуванням планування будинку та кількість встановлених сантехнічних приладів. Підключення будинку до водопроводу складається із введення, внутрішньої мережі (трубопроводів), санітарно-технічних приладів та підводок до них. Рекомендуємо також передбачити можливість зливу води, якщо в майбутньому буде потрібно ремонт. Зверніть увагу, що не можна з’єднувати в одну систему водопровід, якою рухається питна вода, з водопроводом, якою рухається вода для виробничих потреб. Як правило, це зауваження прописане у встановлених нормативах.
Для прокладання водопроводу на дачний (заміський) ділянку, як правило, використовуються труби діаметром 3/4 (для головної лінії) та 1/2 дюйма (для підведення до конкретного приладу-споживача). Відповідно діаметру труб підбираються фітинги, вентилі та крани.
На випадок індивідуального припинення подачі води в будинок, наприклад, під час ремонту комунікації або підключення додаткових відводів або вентилів, обов’язково передбачте запірний вентиль. Крім того, запірні вентилі повинні бути встановлені перед кожним приладом – споживачем води, наприклад, перед бачком, що змиває, газовою водонагріваючою колонкою і т. д. Нормальне, робоче положення всіх цих вентилів – «відкрито».
Поруч із головним вхідним вентилем рекомендуємо встановити кран для зливу води із системи. Кран та вентиль слід помістити в короб із дерева або жерсті. На час, коли Ви не житимете в заміському будинку необхідно обов’язково зливати воду з системи водопостачання, так як вода, що залишилася в трубах, при мінусових температурах може замерзнути, в результаті чого труби можуть луснути. Що стосується пластикових труб, то вони практичні і надійні, але ситуації бувають різні і щоб, не провокувати ваш водопровід на вигук «Система розморозилася», якщо взимку ви не проживатимете в заміському будинку, то кран слід залишити у відкритому стані, а вентиль у закритому.
Автономний водопровід
- При проведенні автономної системи водопостачання не завжди вистачає базових знань, а якщо Ви вирішили підключитися індивідуально до ставка, річки, озера, криниці, джерела або глибокого водоносного пласту, то вам необхідно буде погоджувати та отримувати дозволи в адміністративному порядку та надійніше залучити до цих робіт відповідних спеціалістів.
- Часто автономну водопровідну систему поєднують з відведенням стічних вод. Джерелами при автономних системах водопостачання можуть бути міжпластові, ґрунтові або підземні води (у тому числі верхівка).
- При малому заляганні верхівку використовувати не можна, оскільки вона не захищена від забруднення. Існують правила щодо використання води, які поширюються на колодязі, підземні води тощо.
- Перед тим, як підключати водогін, необхідно віддати на аналіз воду, яку плануєте використовувати для водопроводу, і отримати висновок санітарно-епідеміологічної служби щодо її безпеки.
- Питома норма споживання води на одну людину за добу, залежно від наявності водопроводу, поливу та іншого, коливається від 50 до 250 л.
- Вільний напір води (висота розташування водорозбірної ємності над поверхнею землі біля введення водопроводу до будинку) має бути приблизно 10 м.
- Якщо будинок не є одноповерховим, то необхідно додати 4 м на кожен поверх.
Каналізаційна система
- Внутрішня каналізація розташована всередині будинку і забезпечує збирання стоків від сантехнічних приладів, а також організує їх виведення в систему зовнішньої каналізації.
- Внутрішня каналізація завжди є самопливною, і в ній використовується закритий трубопровід
Трубопровід проводиться як прямолінійна ділянка. Якщо необхідно зробити відведення, то застосовуються спеціальні деталі чи конструкції. - З’єднувати каналізаційний трубопровід зі стояком можна лише трійником або косою хрестовиною. Використовувати прямі хрестовини забороняється, якщо вони розташовані у горизонтальній площині. Не можна встановлювати на стояках відступи, якщо планується нижче цих відступів монтувати сантехнічний прилад.
- У житлових приміщеннях найкраще застосовувати приховане проведення каналізаційного трубопроводу. Її можна встановлювати в ніші, під покриття для підлоги, під навісні стелі, під плінтуса і так далі. А ось відкриту допускається монтувати у підвалах, коридорах, підсобках, на технічних поверхах.
При проведенні системи каналізації дуже важливо розрахувати правильний кут нахилу труб, що проходять від цього показника, залежатиме ефективність роботи системи.
Є два способи, як правильно вибрати кут – розрахунковий та безрозрахунковий.
1. Розрахунковий спосіб передбачає, що необхідно буде зробити деякі виміри, такі як:
швидкість руху стоків усередині каналізаційної труби (V)
наповнюваність труби (H )
діаметр труби (d)
І зробити розрахунок за формулою V=H/d, src=”http://polymir.com.ua/wp-content/uploads/2017/01/341 -300×79.jpg” alt=”” width=”300″ height=”79″ />
Отриманий показник повинен бути меншим або дорівнює коефіцієнту, що залежить від матеріалу, з якого виготовлені труби.
Так цей коефіцієнт для пластикових труб становить 0,5, а для всіх інших 0,6.
2. Безрозрахунковий спосіб, як правило, використовується при спорудженні каналізації в будинках приватного сектора.
Т.к. при проведенні системи каналізації у приватних будинках вона не зазнає таких навантажень, які притаманні багатоповерховим житловим будинкам чи виробничим будинкам.
У БНіП передбачені свої коефіцієнти для цього способу. Наприклад, для труб діаметром 40-50 мм коефіцієнт дорівнює 0,03, для труб 85-110 мм – 0,02. Тобто, на кожен метр довжини трубопроводу відбувається зниження рівня на 3 та 2 відповідно.
Такі показники встановлені експериментальним шляхом: найчастіше, зі стоками по трубі рухаються великі фракції завислих частинок та фекалії. Так ось при зниженні кута нахилу ці частинки будуть застрягати, вони просто не зможуть рухатись під таким невеликим кутом. А у разі підвищення кута нахилу відбувається стопор, тому що швидкість води збільшується, і вона просто проскакує, залишаючи зважені частки в трубі.
Якщо планується, що водогін і каналізація проходять за однією схемою, слід взяти на замітку наступне: водопровідна мережа завжди повинна розташовуватися зверху над каналізаційною.
Якщо паралельно ведеться два трубопроводи подачі холодної та гарячої води, то труба з холодною водою повинна бути завжди праворуч від гарячого водопроводу.